Kontakt

 

 

Komunitní dům seniorů,

Bartovická 753/12

(naproti Domu s peč. službou 606/10) 

Radvanice a Bartovice

Ostrava - město

717 00

Moravskoslezský kraj

 

 

Vedoucí komunitního domu:

Růžena Křáková Chovancová

mobil:+420 722 472 221

email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kontaktní formulář


Jméno:
E-mail:*
Telefon:*
%8 - ok%
Vzkaz:

Lokalita 

Komunitní dům seniorů se nachází v klidném prostředí rodinné zástavby městského obvodu Ostrava –Radvanice a Bartovice, vzdáleném z centra Ostravy 10 km. Radvanice a Bartovice jsou dobře dostupné autobusovými i vlakovými spoji, zastávka městské hromadné dopravy Bartovická je od Komunitního domu 4 minuty chůze daleko a po vyřízení seniorského jízdného je zcela zdarma. Občanská vybavenost městské části je na velmi příjemné úrovni, v Radvanicích a Bartovicích je několik nákupních středisek, lékárna, ordinace praktického i zubního lékaře, knihovna, kostel s kaplí, park, několik hospůdek a restaurací. Restaurace Bon Appétit nabízí útulné posezení na letní zahrádce. V blízkosti areálu Komunitního domu seniorů mohou senioři navštívit Ozdravné centrum Ještěrka a načerpat síly v relaxační zóně se saunou, masážemi a krytým bazénem nebo se zapojit do sportovních aktivit. V budově se nachází také rehabilitační centrum. Hezkou přírodou vede z Bartovic nenáročná cyklostezka do Petřvaldu a přes Radvanice prochází cyklostezka Slezská Ostrava – Šenov. Značné oblibě se těší místní Senior Club, který se schází jedenkrát za čtrnáct dní a pořádá zajímavé akce.

Na Ostravsku je však možné navštívit mnoho výjimečných míst.

Dolní Vítkovice 

 

Dolní oblast Vítkovice (konkrétně důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren) je národní kulturní památka nacházející se poblíž centra Ostravy ve Vítkovicích. Zahrnuje rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury. Souboru tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu – se také říká „Ostravské Hradčany“. Oblast je zapsána v seznamu Evropského kulturního dědictví.Prvotní podnět k založení Vítkovických železáren vzešel 9. prosince 1828 od olomouckého arcibiskupa Rudolfa. Provoz Rudolfovy huti byl pak zahájen v polovině září roku 1830. O rok později zde vznikla koksovna. První vysoká pec na koks byla zapálena v roce 1836, druhá o dva roky později. V roce 1852 byl v blízkosti huti založen důl Hlubina. Postupem času bylo v provozu šest vysokých pecí, které byly postupně odstavovány až do 27. září 1998, kdy byl proveden poslední odpich. Pojmenování Ostravské Hradčany je překvapivě staršího data, než se lidé domnívají. Vzniklo již za dob první republiky, kdy byla v oběhu poštovní známka s motivem pražských Hradčan a nápisem „Československo – Hradčany“. Spolu s ní byla vydána také známka s panoramatem Vítkovic a nápisem „Československo – Mor. Ostrava“. Lidová tvořivost pak vykonala své a vzniklo označení Ostravské Hradčany. [zdroj] Dolní oblast Vítkovice (konkrétně důl Hlubina a vysoké pece a koksovna Vítkovických železáren) je národní kulturní památka nacházející se poblíž centra Ostravy ve Vítkovicích. Zahrnuje rozsáhlý průmyslový areál Vítkovických železáren s unikátním souborem industriální architektury. Souboru tří na sebe navazujících celků – černouhelného dolu, koksovny a vysokopecního provozu – se také říká „Ostravské Hradčany“. Oblast je zapsána v seznamu Evropského kulturního dědictví.Prvotní podnět k založení Vítkovických železáren vzešel 9. prosince 1828 od olomouckého arcibiskupa Rudolfa. Provoz Rudolfovy huti byl pak zahájen v polovině září roku 1830. O rok později zde vznikla koksovna. První vysoká pec na koks byla zapálena v roce 1836, druhá o dva roky později. V roce 1852 byl v blízkosti huti založen důl Hlubina. Postupem času bylo v provozu šest vysokých pecí, které byly postupně odstavovány až do 27. září 1998, kdy byl proveden poslední odpich. Pojmenování Ostravské Hradčany je překvapivě staršího data, než se lidé domnívají. Vzniklo již za dob první republiky, kdy byla v oběhu poštovní známka s motivem pražských Hradčan a nápisem „Československo – Hradčany“. Spolu s ní byla vydána také známka s panoramatem Vítkovic a nápisem „Československo – Mor. Ostrava“. Lidová tvořivost pak vykonala své a vzniklo označení Ostravské Hradčany. [zdroj]

Bolt Tower

 

Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č.1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě. Návštěvníci se zde rozhlédnou po okolí ze 77,7 metrů. Vestavěná prosklená válcová nástavba slouží jako vyhlídková věž s multifunkčními prostory. Projekt propojuje prezentační prostor jako součást naučné stezky po peci, kavárnu, klub a ve výšce 71 metrů střešní vyhlídkovou terasu.

Malý a velký svět techniky

 

Nabízí návštěvníkům stovky zábavných atrakcí, které pobaví a poučí v nejrůznějších oblastech života, přírodních i technických vědách. Na ploše 14 000 m2 na návštěvníky čekají celkem čtyři "světy":

Dětský svět (pro děti od 2 - 6 let)

Svět vědy a objevů

Svět civilizace

Svět přírody s venkovní botanickou zahradou

Největší hornické muzeum

 

Bývalý Důl Anselm pod památným vrchem Landek v Ostravě - Petřkovicích bude navzdory jiným ostravským dolům, dávno zavřeným, sloužit dlouho. Od roku 1993 je tu otevřeno pozoruhodné hornické muzeum, dnes největší v ČR, zahrnující sbírky staré důlní techniky, důlních lamp i dalších unikátů. Je možné sfárat do originálních slojí a přesvědčit se, v jak drsných podmínkách havíři pracovali, vyzkoušet si některá zařízení. Velký areál muzea však slouží i nejrůznějším slavnostem a sportovním kláním, v halách se pořádají koncerty a výstavy. Zdejší dnes už legendární havířská hospoda Harenda u Barborky je vyhlášená dobrým jídlem a pitím. 

Beskydy

 

Jen pouhých 25 km dělí Ostravany od prvních svahů Beskyd, rozsáhlého pohoří ležícího na rozhraní České republiky, Slovenské republiky a Polska. Beskydy jsou tak po desetiletí nejčastějším cílem rekreace obyvatel Ostravy, mnohé horské osady jsou obklopeny stovkami rekreačních chat. Nejvyšší hora Lysá, opředená bájemi a mýty, je vysoká jen 1 324 m.

CHKO Jeseníky

 

Z nejvyššího vrcholu Jeseníků Pradědu (1 492 m) je za pěkného počasí rozhled až na horstva Krkonoš, Beskyd, Orlických hor, někdy až Nízkých Tater na Slovensku. Najdeme tu přírodní rezervace, vápencové jeskyně Na Pomezí a Na Špičáku s unikátní krápníkovou výzdobou. Jeseníky jsou cílem turistů a sportovců v létě i v zimě. Dobře značené turistické stezky a skvělé sněhové podmínky v lyžařských střediscích jako Ovčárna pod Pradědem, Červenohorské sedlo či Karlov navštěvují tisíce lidí.

ZOO Ostrava

 

Rozsáhlá Zoo leží v lesoparku v městské části Stromovka. Nejcennějšími chovanými zvířaty jsou vzácné druhy lemurů, např. lemuři Sclaterovy nebo lemuři rudobřiší. Ostravská Zoo je jedinou zahradou v ČR, která je chová. Zoo Ostrava se také, jako jediné u nás, podařilo odchovat mládě slona indického.

Lázně Klimkovice

 

Architektonicky zajímavý lázeňský areál Sanatorií Klimkovice se rozkládá v lesnaté krajině na úpatí Nízkého Jeseníku v krásné přírodní scenérii s výhledem na panoráma Beskyd a město Klimkovice ve vzdálenosti pouhých 13 km od Ostravy.